Farmacijos produktai

Diabetologija

Yra įvairių diabeto (cukrinio diabeto) formų, iš kurių labiausiai paplitusios yra 1 ir 2 tipo cukrinis diabetas. Visiems diabeto tipams būdingas padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje. Gliukozės kiekis kraujyje gali padidėti dėl hormono insulino trūkumo ir (arba) sumažėjusio hormono poveikio. Insulinas reguliuoja į ląsteles patenkančios gliukozės kiekį kraujyje. Diabetu serga apie 7,2 % suaugusiųjų Vokietijoje, iš kurių dauguma (apie 90 %) serga 2 tipo diabetu. Pasaulyje diabetu serga apie 537 mln. suaugusiųjų, iš kurių dauguma serga 2 tipo diabetu, ir numatoma, kad iki 2045 m. šis skaičius išaugs iki 783 mln. Pasaulyje nediagnozuotu diabetu serga apie 45 % žmonių, tačiau šis skaičius svyruoja nuo 54 % Afrikoje iki 24 % Šiaurės Amerikoje ir Karibų jūros regione.


2 tipo cukrinis diabetas – tai būklė, kurią sukelia sumažėjęs jautrumas insulinui (atsparumas insulinui) ir sumažėjusi insulino gamyba dėl nuolatinio didelio insulino poreikio, kuris galiausiai apkrauna insuliną gaminančias kasos ląsteles. Jis dažnai vystosi lėtai ir anksčiau buvo siejamas daugiausia su vyresnio amžiaus suaugusiaisiais, tačiau dabar vis dažniau pasireiškia ir jaunesniems žmonėms bei paaugliams. Rizikos veiksniai yra genetinis polinkis, antsvoris, fizinio aktyvumo stoka, nesubalansuota mityba ir rūkymas. 2 tipo cukrinis diabetas yra susijęs su padidėjusia mikrokraujagyslinių (smulkiųjų kraujagyslių) komplikacijų (t. y. retinopatija, neuropatija ir nefropatija) ir makrokraujagyslinių (stambiųjų kraujagyslių) komplikacijų (t. y. išeminė širdies liga, smegenų kraujagyslių liga ir periferinių kraujagyslių liga) rizika.

Nors sergantiesiems 1 tipo diabetu absoliutus insulino trūkumas pirmiausia gydomas insulinu, gydant 2 tipo diabetą iš pradžių daugiausia dėmesio skiriama gyvenimo būdo pokyčiams, pavyzdžiui, didesniam fiziniam aktyvumui, dietos pakeitimui ir svorio normalizavimui, kad pagerėtų atsparumas insulinui ir sumažėtų insulino poreikis. Jei šių pokyčių nepakanka, galima taikyti medikamentinį gydymą, dažnai vartojamą tablečių pavidalu. Jei gliukozės kiekio kraujyje kontrolė vis dar nepakankama, 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms taip pat gali tekti skirti insulino.