Podagra yra įprastas uždegiminio artrito tipas, kuriam būdingi staigūs, intensyvūs vieno ar kelių sąnarių skausmo, patinimo, paraudimo ir jautrumo epizodai. Paprastai paveikiamas didžiojo kojos piršto sąnarys. Tačiau ji gali paveikti kelis kitus sąnarius, pavyzdžiui, kelių, kulkšnių, pėdų, plaštakų, riešų ir alkūnių. „Paūmėjimai“ reiškia laikotarpius, kai simptomai pasunkėja, o „remisija“ – laikotarpius, kai simptomų nėra. Jei podagra vis atsinaujina, ji gali virsti podagriniu artritu, kuris laikui bėgant sunkėja.
Podagra yra vidaus ligos, vadinamos hiperurikemija, rezultatas, kai organizme susikaupia per daug šlapimo rūgšties. Šlapimo rūgštis susidaro organizmui skaidant purinus – junginius, kurių yra ir organizme, ir vartojamame maiste. Dėl per didelio šlapimo rūgšties kiekio organizme sąnariuose, kūno skysčiuose ir audiniuose gali susidaryti šlapimo rūgšties kristalų. Tačiau ne visi, kuriems šlapimo rūgšties kiekis yra didelis, serga podagra. Žmonėms, kuriems nėra simptomų, gydymo paprastai nereikia.
Apskaičiuota, kad pasaulyje yra mažiausiai 53 milijonai žmonių, kuriems diagnozuota podagra. Daugeliui šių žmonių liga tinkamai nediagnozuojama, o mažiau nei pusė jų gydomi šlapimo rūgšties kiekį mažinančiais vaistais.
Per pastaruosius 30 metų sergančiųjų podagra padaugėjo nuo 22 iki 53 milijonų. Taip pat padaugėjo naujų atvejų.
Podagros gydymas dažnai apima simptomų valdymą (skausmo malšinimą) paūmėjimo metu ir daug purino turinčių maisto produktų bei gėrimų mažinimą. Gydytojai gali skirti tokių vaistų kaip NVNU, kolchicinas, kortikosteroidai ir šlapimo rūgštį mažinantys vaistai, pavyzdžiui, alopurinolis ar febuksostatas, kurie padeda kontroliuoti simptomus ir užkirsti kelią ligos paūmėjimams ateityje.